Gdy słyszymy dźwięk dobiegający z głośnika bardzo rzadko zdajemy sobie sprawę ze wszystkich kryteriów które wpływają na jego jakość. Najczęściej pomijanym, ale zarówno niezwykle istotnym jest kabel. Kabel głośnikowy to bardzo istotna rzecz, w końcu to on przenosi bezpośrednio sygnał ze wzmacniacza do głośników. Warto pamiętać, że znacząco wpływa on na różnicę w odbiorze audytywnym.

Kable dobrej jakości prezentują dźwięk w jak najlepszym spektrum, złe natomiast mają na niego słyszalny negatywny wpływ. Inwestycja w wysokiej jakości kable głośnikowe jest więc bardzo dobrą decyzją. Nie tylko, gdy mówimy o profesjonalnym wykorzystaniu dźwięku, ale zarówno przy prywatnym użytkowaniu domowym. Nawet najlepsze głośniki czy mikrofony nie oddadzą swojego całego potencjału, jeśli połączenia między nimi będą konstruowane na kablach słabej jakości.

Pamiętajmy więc o tym kompletując sprzęt audio do naszego domu. Czasem inwestycja w jakość na lata opłaca się zdecydowanie bardziej niż chwilowe tańsze rozwiązania.

Jak wybrać dobry kabel głośnikowy?

Każdy system audio do prawidłowego działania potrzebuje odpowiedniego okablowania. Nic więc dziwnego, że niezwykle ważne jest dobrać dobrej jakości kabel głośnikowy.

Jak się bowiem okazuje ma on bardzo duży wpływ na to jak odbieramy dźwięki. Możemy wybrać spośród wielu rodzajów kabli, jednak jak mieć pewność, że model, na który chcemy postawić będzie spełniał nasze oczekiwania? W tym celu powinniśmy zwrócić uwagę na szereg różnych czynników, jak również na nasze potrzeby. Jednym z pierwszych kryteriów jest długość kabla – w dużej mierze zależy to od preferencji naszego systemu audio. Warto przy tym pamiętać, że dłuższy kabel nie zawsze charakteryzuje się wysoką jakością.

Wśród innych czynników mamy także rodzaj materiału, z którego wykonany jest kabel, jego pojemność, czy przeznaczenie. Istnieją bowiem kable głośnikowe stworzone pod konkretne systemy i do konkretnych zastosowań – tylko kiedy zwrócimy na to uwagę uda nam się wybrać kabel dopasowany do naszych potrzeb.