Bieganie to chyba najbardziej powszechny i popularny sport indywidualny. Przecież w końcu oprócz trenowania profesjonalnego mamy całą rzeszę zapalonych biegaczy. Jedni biegają z powodów zdrowotnych, inni ponieważ to ich pasja – ile ludzi, tyle można by wymieniać powodów. Czasem niektórzy decydują się na treningi bardziej niekonwencjonalne – jak grupowe, czy też w parach. Jednakże dla tych, którzy uprawiają bieganie w sposób indywidualny najlepszym przyjacielem są z pewnością słuchawki. To dzięki nim pozornie monotonna czynność staje się prawdziwą frajdą, gdyż w trakcie biegu możemy przecież słuchać ulubionej muzyki. Pomaga nam ona zwalczyć pozorną samotność, zmotywować się, czy też po prostu umilić czas treningu. Wszystko to prowadzi nas do bardzo ważnej kwestii, jaką jest wybór odpowiednich słuchawek. Na rynku istnieje cała masa słuchawek do biegania – posiadają one odmienne parametry, a co za tym idzie diametralnie różniące się ceny.

Rodzaje słuchawek do biegania

Podstawowym kryterium wyboru słuchawek jest oczywiście ich kształt i budowa. Zasadniczo można wskazać na trzy podstawowe rodzaje:

  • douszne – posiadają wyprofilowany kształt, dzięki któremu trzymają się mocno w małżowinie usznej,
  • z zausznikiem – trzymają się one ucha z zewnętrznej strony, co ogranicza ich przesuwanie się,
  • z pałąkiem – noszonym na głowie lub szyi, który także zapobiega zsuwaniu.

Kolejną kwestią jest to, czy chcemy aby nasze słuchawki były bezprzewodowe czy z przewodem. Te pierwsze są znacznie wygodniejszym rozwiązaniem, ale trzeba pamiętać jednak o ich ładowaniu. Drugie natomiast są zdecydowanie tańsze, o ile nie straszne nam jest rozpraszanie uwagi przez przesuwanie się kabla. Dla bardziej wymagających użytkowników, uwielbiających treningi w deszczu są także słuchawki wodoodporne. Oprócz ochrony przed wodą, stawiają też opór spływającemu z czoła potu. Profesjonalnych biegaczy na pewno zainteresują słuchawki posiadające także pulsometr. Dzięki temu inwestując w jeden sprzęt zapewnione oni będą mieli od razu dwie funkcje.